MONTAŻ PŁYTEK RĘCZNIE FORMOWANYCH

1/7: Określanie średniej wysokości płytki

stap1_steenstrips_lagenmaat_4

Wybierz 10 przypadkowych płytek z różnych opakowań i ułóż w kolumnie, jedna nad drugą. Następnie zmierz wysokość kolumny i podziel przez 10. Otrzymany wynik będzie stanowił średnią wysokość płytki klinkierowej. Dla utrzymania idealnego poziomu przy klejeniu, zainstaluj sznurek pomocniczy.
 

2/7: Stosowanie gotowego kleju

stap2_steenstrips_cementlijm_4Vandersanden Group rekomenduje kleje odznaczające się elastycznością i mrozoodpornością, klasy C2TE, których producent poświadcza zgodność produktu z normami CE EN 12004.

Ten rodzaj kleju stosowany jest w przypadku ścian betonowych lub ceglanych. Inne ściany, np. drewniane czy metalowe, mogą wymagać specjalnie przeznaczonego dla nich kleju. Szczegółowych informacji na ten temat należy zasięgnąć u producenta. W przypadku samodzielnego mieszania zaprawy, należy uwzględnić szczegółowe wytyczne producenta (np. stosunek ilości wody, etc.).

 

 

3/7: Nanoszenie kleju na ścianę i montażową stronę płytek

stap3_steenstrips_lijm_uitkammen_4

Za pomocą grzebienia rozprowadź klej równomiernie na ścianie oraz na tylnej stronie płytek. Podwójne klejenie jest koniecznym krokiem do uzyskania optymalnej przyczepności.

 

 

4/7: Montaż płytek bezpośrednio na ścianie

stap4_steenstrips_kleven_4

Przyłóż płytkę do ściany dopasowując ją do odpowiedniej pozycji. Następnie mocno dociśnij i odczekaj kilka sekund, aby zapewnić płytce lepszą przyczepność.

Z uwagi na naturalny charakter produktu, w trakcie pracy z płytkami ręcznie formowanymi, pamiętaj o ich mieszaniu z różnych opakowań!

 

 

5/7: Alternatywa dla narożników

stap5_steenstrips_binnenhoeken_alternerend_4

W miejscach narożnych ściany, alternatywą dla narożników jest ułożenie naprzemiennie płytek w sposób „zachodzący” na siebie. W przypadku takiego rozwiązania, dla uzyskania estetycznego efektu, ważne jest utrzymanie płytek ze ścian sąsiadujących w prostej, równej linii.

 

 

6/7: Fugowanie

stap6_steenstrips_voegen_4

Po ostrożnym usunięciu nadmiaru kleju można przystąpić do procesu fugowania płytek, z wykorzystaniem odpowiedniej zaprawy o konsystencji półsuchej. Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić przy tym do zabrudzenia płytek. Kolor fugi ma bardzo znaczący wpływ na efekt końcowy, dlatego zaleca się wypróbowanie kilku kolorów na niewielkich powierzchniach, w celu porównania i wyboru najciekawszego efektu.

 

 

7/7: Szczotkowanie ściany z nadmiaru piasku i zaprawy

stap7_steenstrips_afborstelen_4

Przed wyschnięciem fugi należy dokładnie wyszczotkować ścianę z nadmiaru piasku i resztek zaprawy miękką szczotką.