CEGŁA WE WNĘTRZACH – plusy i minusy.

Cegła – najgorętszy trend ostatnich miesięcy. Stosowana w wielu stylach i pomieszczeniach dekoracja ścienna triumfuje na liście “hot” i “must have” również i w tym sezonie. Pięknie wyglądająca, wyszczerbiona i nieregularna ściana to doskonała propozycja dla każdego.

Cegła klinkierowa to bardzo stary materiał, stosowany od wieków w architekturze. Możemy spotkać go niemalże wszędzie – od łazienki, poprzez kuchnię, salon, sypialnię, przedpokój oraz elewację czy podłogę. Jakie są plusy i minusy cegły we wnętrzu?

     PLUSY

 • Efekt 3d – Płytki ceglane pozwalają zaaranżować ścianę w efekcie 3D doskonale załamującym światło. Efektowne wykończenie aranżacji jest ogromnym atutem cegły.
 • Uniwersalny i ponadczasowy materiał wykończeniowy – Od stylu skandynawskiego poprzez nowoczesny od kuchni po łazienkę – cegłę możemy kłaść wszędzie.
 • Trwały, wytrzymały dekor ścienny – Materiał budowlany niezwykle wytrzymały na wiele szkodliwych czynników – uszkodzenia mechaniczne, mróz wilgoć i ogień. W efekcie sprawdzi się w trudnych warunkach takich jak łazienka czy kuchnia oraz elewacja domu. Oczywiście w zależności od rodzaju cegły – suszonej, ceramicznej, wapienno-piaskowej, szamotowej, magnezytowej czy klinkierowej, które mają różne właściwości.
 • Dobry izolator termiczny – Cegła kumuluje ciepło i długo je utrzymuje. W efekcie latem w mieszkaniu panuje przyjemny chłód, a zimą właściwości cegły pozwalają zachować cenne ciepło.
 • Dobry izolator akustyczny – Wycisza wnętrze, od zewnątrz i wewnątrz, dlatego sprawdza się idealnie we wnętrzach wychodzących na ruchliwą ulicę.
 • Łatwość utrzymania czystości – Cegła dobrze zaimpregnowana nie brudzi się, a w powierzchnię nie wnika brud i kurz.
 • Doskonały i przyjazny człowiekowi mikroklimat – Cegła jest wytwarzana z gliny, której właściwości wpływają na pozytywny mikroklimat we wnętrzu wpływający na samopoczucie i zdrowie człowieka.MINUSY
 • Ciężki materiał – Cegły cementowe i ceramiczne sporo ważą, dlatego aby nie obciążać ścian i stropów należy stosować cegłę na małej powierzchni ściany. Jeżeli zależy nam na efekcie starej cegły i wykorzystać ją na niestandardowych powierzchniach, takich jak kolumny czy kominek, powinniśmy poszukać zamienników w postaci płytek klinkierowych lub cegły ciętej.
 • Wnętrze optycznie pomniejszone – Cegła wymaga towarzystwa gładkich powierzchni oraz nie narzucających się dekoracji ściennych, takich jak płyty betonowe czy struktury dekoracyjne. Aby uzyskać efekt powiększenia wnętrza możemy pomalować cegłę na kolor biały, który pasuje do wnętrz skandynawskich czy nowoczesnych.
 • Różne cegły, różne właściwości – Cegły różnią się pomiędzy sobą izolacyjnością akustyczną czy termiczną. W zależności od rodzaju cegły oraz jej wielkości, dlatego jeżeli zależy nam nie tylko na funkcji dekoracyjnej, a praktycznej, musimy zastanowić się nad wyborem.
 • Ekonomia – Cegła jest materiałem dosyć drogim, szczególnie gdy zdecydujemy się na materiał o wysokiej jakości. Mimo pracochłonności, konieczności wykonywania prac mokrych oraz kosztów, które można uznać za minus stylizacji z ceglaną ścianą, jest to inwestycja długoterminowa. W rezultacie mimo początkowych wysokich kosztów, po czasie znajdziemy o wiele więcej atutów posiadania oryginalnej i praktycznej dekoracji ściennej.

Homebook.pl